چاپ فضای باز(Print outdoors)

ارائه پیام تبلیغات در قالب و فرمت گرافیک و با شیوه هنری، شمای کلی بنر می باشد. بنرها همانند پوسترها جهت تبلیغات طراحی و چاپ می گردند و پیام تبلیغاتی خود را در قالب یک طرح هنری و گرافیکی به مخاطب عرضه می دارند.

بنر چیست ؟

بنرروش انتقال پیام تبلیغاتی است که طرح گرافیکی دارد و شامل تصاویر و متوناست . در واقع بنر یک پرچم است که یک پیغام ، لگو، سمبل را به مخاطبان خودمنتقل می کند . امروزه بنرها تبلیغاتی یکی از کارآمدترین و موثرترین روشهای تبلیغات است . ارائه پیام تبلیغات در قالب و فرمت گرافیک و با شیوه هنری، شمای کلی بنر می باشد. بنرها همانند پوسترها جهت تبلیغات طراحی و چاپ می گردند و پیام تبلیغاتی خود را در قالب یک طرح هنری و گرافیکی به مخاطب عرضه می دارند.

متون به کار رفته در طراحی بنرها اغلب تبلیغاتی است و از جملات زیبا و آراسته در آن استفاده می گردد. هزینه طراحی و چاپ بنرها معمولا از پوسترها ارزانتر هستند. بنر بیشتر استفاده تبلیغاتی و از نوع بیرونی دارد ،هر چند تبلیغات از طریق بنرتنها راهکار تبلیغ نیست ولی این روش هم مزایا و محدودیت های خاص خود رادارد .

کاربرد های بنر

امروز بنر به عنوان یکی از اصلی ترین ابزارهای تبلیغات شناخته شده است . بنر به علت داشتن مزایایی همچون ارزان

بودن نسبت به بقیه ابزارهای تبلیغاتی ، چاپ سریع ، دسترسی آسان و تنوع زیاد ، کاربردهای زیادی دارد .

مانند : کاربرد در اماکن مذهبی ، کاربرد در اتحادیه های صنفی ، کاربرد در کسب و کار
انواع چاپ
سالونت :

جوهرهای سالونت چاپی سریعتر و ارزانتر با کیفیت بالا ارائه میدهد.

اکوسالونت :

مزیت جوهرهای اکوسالونت علاوه بر بی خطر بودن ، کیفیت بالای تصاویر چاپی است ودلیل آن را می توان در ریز بودن قطرات جوهرافشان شده (پیکولیتر) دانست.
تفاوت بنر با سایر متریال ها

خیلی ها بین فلکسی، بنر، پوستر و پلات تفاوتی قائل نیستند و همه آن ها را یکیمی دانند، در حالی که شاید از نظر ظاهری شباهت هایی بین این ابزارها باشد ولی این شباهت صد در صد نیست. پس بهتر است کمی راجع به تفاوت های بنر باسایر وسایل ارتباط جمعی و تشریح ویژگی های آن، توضیحاتی ارائه کنیم.
تفاوت بنر و فلکسی

فلکس یا به عبارت صحیح تر “فلکسی فیس” متریالی است که برای تابلوهای سردر مغازه ها، فروشگاه ها، تابلوهای عابر پیاده، برخی از بیلبوردها و به طور خلاصه برای تابلوهایی که لامپ مهتابی دارند استفاده می شود. فلکسی یا فلکس دو نوع چینی و کُره ای دارد، نوع چینی آن معمولا ۱۸ اُنس و نوع کُره ای آن ۲۰ اُنس می باشد، متریال فلکسی به جنسی اطلاق می شود که نور را از خود عبور می دهد در حالی که بنر این قابلیت را ندارد و معمولا نور از جلو به آنتابانده می شود.

بنرنیز مثل فلکسی دو نوع چینی و کُره ای دارد و هر دو نوع آن گراماژی بین هشت اُنس تا سیزده اُنس را دارند، تفاوت بنر چینی با بنر کُره ای در کیفیت چاپ و مقاومت بنر است. بنر کُره ای از کیفیت چاپ و مقاومت بالاتری نسبت به بنر چینی برخوردار است. بنرهایی که برای استفاده معمولی می باشد معمولا ده اُنس چاپ می شوند ولی اگر از بنر برای تابلوهای سر در فروشگاه استفاده شودکه قرار است نور از جلو داشته باشند، توصیه می شود از بنر سیزده اُنس استفاده گردد، البته پیشنهاد می شود در این مورد با تابلو ساز مشورت شود.

نوع دستگاه چاپ نیز در بالا بودن کیفیت چاپ نقش بسیار مهمی دارد، به این معنی که اگر برای چاپ از بنر کُره ای استفاده شود ولی دستگاهی که با آن چاپ میشود دارای کیفیت پایین چاپ باشد، کار از کیفیت بالایی برخوردار نخواهد بود.

همچنین در نظر داشته باشید که فلکسی معمولا کمی تیره تر از بنر چاپ می شود، دلیلش هم به خاطر وجود لامپ مهتابی داخل تابلو است، اگر فلکسی مانند بنر چاپ شود، در طول شب که مهتابی داخل تابلو روشن می شود، کار چاپ شده تا حد زیادی بی رنگ و رو خواهد شد.

تفاوت های بنر و پوستر

پوستر و بنر را می توان هر جایی که افراد گردهم جمع می شوند و در محل هایی که عبور و مرور مردم زیاد است، مثلا در خیابان، مکان های ورزشی و آموزشگاه ها نصب کرد. به همین دلیل شرکت های تبلیغاتی از آن ها برای بالابردن موفقیتشان استفاده می کنند و در واقع از پر مصرف ترین و پر بازده ترین ابزارتبلیغات محسوب می شود.

پوستر و بنر از نظر عملکرد و هدف هیچ تفاوتی باهم ندارند. در یک نگاه کلی شاید تفاوت آن ها تنها در فواید و مضرات شان باشد. پوستر روی کاغذ چاپ می شود ودر نتیجه گران تر است. پوستر ها به جز در موارد خاص (کاغذهای با دوام وخاص) با دوام و خاص نیستند، در حالی که بنر از نظر مورد استفاده قرار گرفتندر محیط های باز و وسیع، بادوام تر و ارزان تر است. همچنین می توان بنر رادر سایزهای بزرگ هم چاپ کرد.

بنابراین در مواردی که نیازی به دوام و ماندگاری تبلیغات نباشد، پوستر گزینه بهتری است. ولی وقتی مخاطبان وسیع تر می باشند، مثلا در کنسرت ها، بنر گزینه بهتری است. در نتیجه اصلا لازم نیست بین پوستر و بنر یکی را انتخاب کرد و می توان از هر دوی آن ها استفاده نمود. در محیط های باز از بنر و در محیط های کوچک و بسته از پوستر استفاده شود، زیرا بهترین بازده را خواهد داشت.

بنردر واقع پارچه هایی شبیه پرچم است که در خیابان ها یا مکان های عمومی آویزان می شود ولی معمولا برای پوستر از کاغذ استفاده می کنند و آن را به یک سطح فلزی، سنگی یا چوبی می چسبانند.

بنربا استفاده از دستگاه چاپ دیجیتال ابتدایی به وجود می آید، اما برای چاپ پوستر از چندین کاغذ و معمولا از کاغذهای رول استفاده می کنند.

معمولا بنر عریض تر از پوستر است، ولی در مقابل پوستر طویل تر از بنر است.
تفاوت بنر و پلات
چاپ پلات و چاپ بنر، هر دو در دسته چاپ عریض قرار دارند. یعنی چاپ تصاویر با عرض بالا بوسیله این دو نوع چاپ امکان پذیر است.

جنس بنر نوعی پلاستیک همانند سفره می باشد. هزینه چاپ بنر با بهترین کیفیت تقریبا نصف چاپ پلات با لمینت می باشد. سرعت چاپ بنر با احتساب این نکته که رنگ های چاپ شده روی بنر برخلاف پلات بلافاصله خشک نمی شود، تقریبا سه برابر چاپ پلات است. عرض بنر تا ۳۲۰ سانتیمتر می باشد درحالیکه پلات حداکثر ۱۰۰ سانتیمتر می باشد. طول بنر بدون محدودیت می باشد درحالیکه چاپ پلات باطول حداکثر ۲۵۰ سانتیمتر امکان پذیر می باشد. البته چاپ پلات با طول بیشتربا مونتاژ (چسباندن دو پلاتبه هم) امکان پذیر است.

جنس پلات کاغذ مقوا می باشد که معمولا با لمینت پوشانده می شود. اما کیفیت بیشاز ۵ برابر پلات در مقایسه با بنر و همچنین مقاومت بسیار بالاتر پلات ولمینت در مقابل اثرات محیطی و همچنین برتری چشم گیر پلات از لحاظ بصری، دلایل بسیار مهمی برای استفاده از پلات برای چاپ های عریض تا عرض ۱۰۰سانتیمتر می باشد.

مد رنگ هر دو چاپ، CMYK می باشد. پلات قابلیت چاپ RGB را نیز داراست اما استاندارد نیست. رزولویشن چاپ بنر بین ۳۰ تا ۵۰ DPI و پلات از ۱۰۰ تا ۲۰۰ DPI می باشد.

لیمنت در دسته عملیات تکمیلی چاپ قرار دارد و به فرایند چسباندن نوعی پلاستیک شفاف و بسیار مقاوم با دو نوع مات یا براق بر روی کاغذ (از جمله کاغذ پلات گویند. )عوام به این نوع عملیات تکمیلی، پرس نیز گویند. مانند پرس کارت پایان خدمت یا گواهینامه رانندگی

چاپ بر روی انواع متریال فلکس ، بنر ، استیکر ، ونیل ، مش ، حتی ساتن ،کاغذدیواری وسولیت

تماس سریع
fa_IRPersian
en_USEnglish fa_IRPersian